Välkommen till turneringsdatabasen chessresult.ru

chessresult.ru is a powerful and dedicated server only for chess-results.

The tournament archive of chessresult.ru soon contains 435.000 tournaments from around the world, from club tournaments up to European Championships and Chess Olympiads. This is made possible by the program Swiss-Manager, a adminstrationsprogramm for chess tournaments, working very closely with chessresult.ru.

Sök efter turneringar

Här kan du söka efter en turnering och visa, skriva ut och exportera till Excel slutställning, lottning, korstabeller och så vidare.

Sök efter spelare

Här kan du hitta alla turneringar där en spelare deltagit och visa, skriva ut och exportera till Excel alla detaljer om spelaren, resultat och turneringen i övrigt.

Sök efter partier

Här kan du söka efter partier och antingen spela igenom dem online eller ladda ner dem i PGN-format.

Kontakt

För frågor, förslag och kritik, så är du välkommen att skicka ett mail till mig, Heinz Herzog. Adressen är :
(Please in English or German)

Välj nation    ECU Logo

AFG
AHO
ALB
ALG
AND
ANG
ANT
ARG
ARM
ARU
AUS
AUT
(Wien
 NÖ
Bgld
Sbg
Tirol
Vbg
Stmk
Knt
ÜRe)
AZE
BAH
BAN
BAR
BDI
BEL
BHU
BIH
BLR
BOL
BOT
BRA
BRN
BRU
BUL
BUR
CAM
CAN
CAT
CCA
CHI
CHN
CIV
CMR
COL
CPV
CRC
CRO
CUB
CYP
CZE
DEN
DJI
DOM
ECU
ECU
EGY
ENG
ESA
ESP
EST
ETH
FAI
FID
FIJ
FIN
FRA
GAM
GCI
GEO
GER
GHA
GRE
GUA
GUM
HAI
HKG
HON
HUN
INA
IND
IRI
IRL
IRQ
ISL
ISR
ISV
ITA
IVB
JAM
JCI
JOR
JPN
KAZ
KEN
KGZ
KOR
KOS
KSA
KUW
LAO
LAT
LBA
LBN
LBR
LCA
LES
LIE
LTU
LUX
MAC
MAD
MAR
MAS
MAW
MDA
MDV
MEX
MGL
MKD
MLI
MLT
MNC
MNE
MOZ
MRI
MTN
MYA
NAM
NCA
NED
NEP
NGR
NOR
NRU
NZL
OMA
ONL
PAK
PAN
PAR
PER
PHI
PLE
PLW
PNG
POL
POR
PUR
QAT
ROU
RSA
RUS
RWA
SCG
SCO
SEN
SEY
SGP
SLE
SLO
SMR
SOL
SRB
SRI
SSD
STP
SUD
SUI
SUR
SVK
SWE
SWZ
SYR
TAN
THA
TJK
TKM
TLS
TOG
TPE
TTO
TUN
TUR
UAE
UGA
UKR
URU
USA
UZB
VEN
VIE
WLS
YEM
ZAM
ZIM

Val av turnering

Sortera efter

Nr. Turnering Nation flagga Senast uppdaterad
1 XII Rapido da Retomada - ALEX 2021 BRA
1 Minuter
2 CN Equipas 2ª divisão 2020/21 - Série C POR
1 Minuter
3 I Prix Capeonato de Rapidas Sanjuanino ARG
1 Minuter
4 Campeonato Juvenil de Puerto Rico 2021 PUR
3 Minuter
5 CN Equipas 2ª divisão 2020/21 - Série A POR
3 Minuter
6 Семейный шахматный турнир-2020 RUS
3 Minuter
7 Campeonato por Equipos Eivissa 2021 (Even Code: 257619) ESP
4 Minuter
8 CN Equipas 3ª divisão 2020/21 - série C POR
6 Minuter
9 CN Equipas 3ª divisão 2020/21 - série B POR
7 Minuter
10 Medjunarodni kup Vojvodine 2021 - 23. do 25. April 2021 SRB
7 Minuter
11 Seletiva Online para o Pan Floripa 2021 1ª etapa (24/04/2021) - Lichess - F18 BRA
9 Minuter
12 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI İLLER ARASI 7 YAŞ SATRANÇ TURNUVASI TUR
12 Minuter
13 3. Bamberg-Open 2021 >>> Gesamtliste neu GER
12 Minuter
14 CWP Youth Trials 2021 - Level 1 Q2 U12 RSA
12 Minuter
15 Reeencuentro Angel Mora Grupo B ARG
15 Minuter
16 CWP Youth Trials 2021 - Level 1 Q2 U10 RSA
16 Minuter
17 XV Torneig Internacional Actiu Vila de Canovelles 2021 (258403) CAT
16 Minuter
18 TAÇA CABO VERDE - FASE REGIONAL S. NICOLAU CPV
18 Minuter
19 Чемпионат городского округа Самара по быстрым шахматам и блицу в 2021 году. Блиц RUS
19 Minuter
20 Чемпионат городского округа Самара по быстрым шахматам и блицу в 2021 году. Быстрые шахматы RUS
20 Minuter
21 IX Лично-Командный Чемпионат T-CHESS FAMILY RUS
21 Minuter
22 Блицтурнир, посвященный Международному дню настольных игр RUS
22 Minuter
23 Aficionados 1 Barcelona Chess Club ESP
25 Minuter
24 Турнир детей 1-го года обучения Майский жук" RUS
27 Minuter
25 MCCT New In Chess Classic Preliminaries ONL
28 Minuter
26 GM Klovāns-2021-B LAT
28 Minuter
27 VII Coín Chess 3 VS 3 ESP
29 Minuter
28 CWP Youth Qualifier 2 U12 RSA
31 Minuter
29 Icelandic Chess Championship 2021 ISL
32 Minuter
30 2nd Balochistan Masters Ramzan Cup Fide Rated Round Robin Chess tournament PAK
35 Minuter
31 Seletiva Online para o Pan Floripa 2021 1ª etapa (24/04/2021) - Lichess - F16 BRA
36 Minuter
32 28. Кадетско и омладинско првенство Републике Српске - група Ж12 BIH
37 Minuter
33 STANDARD DE PASCOA 2021 BRA
39 Minuter
34 Cupa Satori Art Slobozia - blitz- 24 aprilie 2021, Amara ROU
40 Minuter
35 Sol Plaatje Round Robin V RSA
43 Minuter
36 Blitz NXN Amistoso - Abril de 2021 BRA
44 Minuter
37 GRAN PRI SK''KABLOVI'' - FINALE Pocetak u 11:00 sati SRB
45 Minuter
38 Seletiva Online para o Pan Floripa 2021 1ª etapa (24/04/2021) - Lichess - F12 BRA
46 Minuter
39 Juegos Deportivos Estatales QROO 2021 17-18 F MEX
46 Minuter
40 Весеннее Первенство по быстрым шахматам, ЗИЛ - B RUS
46 Minuter
41 Сhess club Olimpic rapid april-4, г.о. Мытищи 25.04.2021 Турнир В RUS
46 Minuter
42 III Torneo Internacional de Ajedrez Sub2200 "Villa de Zújar" ESP
50 Minuter
43 American World Cup Qualification Stage - FIDE World Cup 2021 Knock Out - Registrations CCA
50 Minuter
44 American World Cup Qualification Stage - FIDE World Cup 2021 Final CCA
51 Minuter
45 American World Cup Qualification Stage - FIDE World Cup 2021 Preliminary - Registrations CCA
54 Minuter
46 Belgrade Spring Chess Festival 2021 - IM II SRB
54 Minuter
47 Belgrade Spring Chess Festival 2021 - GM II SRB
55 Minuter
48 Torneig Ràpides Riudoms Maig 2021 CAT
56 Minuter
49 Campeonato Metropolitano Juvenil Online Sub 14 2021 PER
56 Minuter
50 Первенство го Красногорска по быстрым шахматам среди взрослых и детей Турнир С (2009 г.р. и мл) RUS
59 Minuter
Schackurneringsresultat-server , CMS-Version 23.04.2021 15:27
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use